Kategorie
Zdrowie & Uroda

Wybór materacy do spania w Gdańsku – jaki będzie najlepszy?

wybor-materacy-do-spania-w-gdansku-jaki-bedzie-najlepszy

Wybierając materac do spania, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Zdrowy sen w znacznym stopniu wpływa na dobre funkcjonowanie w ciągu dnia. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniej decyzji, dotyczącej rodzaju materaca, jego wielkości, twardości, specjalnych technologii i innowacji w danym modelu. Podpowiadamy, jaki materac dla siebie wybrać.

rodzaje-materacy-ze-wzgledu-na-wypelnienie-co-bedzie-najlepsze

Rodzaje materacy ze względu na wypełnienie – co będzie najlepsze?

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć kilka rodzajów materacy, ze względu na rodzaj wypełnienia. Do najpopularniejszych typów należą następujące materace:

 1. Materac sprężynowy, uznawany za najbardziej klasyczny i tradycyjny. Obecnie warto zainwestować w model kieszeniowy lub typu multipocket. Staromodne materace sprężynowe bonellowe nie są polecane użytkownikom. Materace kieszeniowe pracują bardzo efektywnie, a każda sprężyna działa niezależnie od pozostałych. Właśnie dlatego ten rodzaj materacy jest proponowany osobom, którym zależy na wygodzie i komforcie, przy jednoczesnym posiadaniu tradycyjnego typu materacy. 
 2. Materac piankowy, który zyskuje znaczną popularność od kilkunastu lat. Taki materac bazuje na nowoczesnych technologiach, jest bardzo sprężysty i komfortowy, świetnie sprawdza się zarówno dla osób, które śpią samodzielnie, jak i dla par. Warto dodać, że materace piankowe są rekomendowane alergikom, ponieważ takie modele do snu zmniejszają ilość roztoczy i bakterii. Dodatkowo na rynku można znaleźć materace piankowe wysokoelastyczne (dają efekt modelowania sylwetki w czasie snu, dopasowują się do temperatury ciała użytkownika, zapewniają wygodę, są odpowiednie dla par z dużą różnicą wagową) i piankowe termoelastyczne (nieco sztywniejsze i twardsze, dobre dla osób o nieco wyższej wadze ciała).
 3. Materac lateksowy, który charakteryzuje się wysokim poziomem sprężystości i elastyczności. Taki model ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, jest doskonały dla alergików, zapewnia wygodny i komfortowy sen. Dodatkowo materac lateksowy jest bardzo wytrzymały. 

Wybierając materac, warto dopasować go do swoich potrzeb, preferencji, upodobań i doświadczeń. Każdy powinien samodzielnie przetestować różne typy materacy i wybrać coś odpowiedniego dla siebie. 

Jaki rodzaj twardości materaca dla siebie wybrać?

Bardzo ważnym aspektem w trakcie wyboru materaca jest odpowiedni poziom twardości.  W praktyce wyróżnia się cztery poziomy twardości, do których można zakwalifikować następujące:

 • H1, czyli materac przeznaczony dla osób lekkich, o wadze do 60 kilogramów oraz dla dzieci i nastolatków.
 • H2, odpowiedni dla osób o wadze od 60 do 80 kilogramów, zwykle wybierany przez kobiety.
 • H3, czyli materac twardy dla osób o wadze od 80 do 100 kilogramów lub lżejszych, które lubią spać na twardej powierzchni.
 • H4, czyli bardzo twardy materac dla osób o wadze powyżej 100 kilogramów lub tych, które wolą twardą powierzchnię do snu. 

Warto wiedzieć o tym, że niektóre materace mają dwa rodzaje twardości, ponieważ są dwustronne. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę i gdzie kupić materac?

Decydując się na zakup materaca w Gdańsku, można zajrzeć na stronę Gdańsk materace na materacegdansk.eu. Z kolei poszukując materaca we Wrocławiu, można sprawdzić stronę Wrocław materace na materacewroclaw.eu. Wybierając dla siebie odpowiedni model materaca, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • wielkość materaca, a więc szerokość i długość dopasowana do posiadanego łóżka,
 • dodatkowo zastosowane technologie, na przykład wcięcia we wkładzie materaca umożliwiające optymalną wentylację, albo też dodatkowe pianki, zapewniające sprężystość i dodatkowe elementy takie jak mata kokosowa,
 • strefy twardości – najlepiej, jeśli jest ich siedem,
 • certyfikaty, na przykład AEH lub Oeko-Tex® Standard 100,
 • pokrowiec – najlepiej, jeśli jest miękki i ma właściwości antyalergiczne, a także można prać go w pralce w wysokiej temperaturze, 
 • gwarancja od producenta i czas jej trwania. 

Wybór materaca ma ogromne znaczenie z punktu widzenia zdrowia i komfortu snu. Warto wybrać dla siebie materac komfortowy, wygodny, innowacyjny. W tym wypadku materac należy potraktować jako inwestycję we własne zdrowie.