Nadciśnienie tętniczne – przyczyny, objawy i jak leczyć?
Popularnie nazywane „wysokim ciśnieniem krwi”, jest związane z poziomem ciśnienia krwi podczas krążenia. Wąskie tętnice zwiększają zapotrzebowanie serca na mocniejsze pompowanie, aby krew mogła krążyć. Nadciśnienie rozszerza serce i uszkadza tętnice.
Jest to zespół metaboliczny, któremu często towarzyszą inne zmiany, takie jak otyłość i wysoki poziom cholesterolu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest ona dziś główną przyczyną zgonów na świecie, ponieważ wiąże się z rozwojem kilku chorób, głównie układu krążenia.
Aby przepompować krew przez tętnice do reszty ciała, serce kurczy się, tworząc ciśnienie w tętnicach, zwane skurczowym ciśnieniem krwi. Jego normalna wartość wynosi 120 mmHg (milimetr rtęci). Przy 140 mmHg lub więcej jest to uważane za nadciśnienie. Ciśnienie rozkurczowe z kolei wskazuje resztę serca pomiędzy jednym uderzeniem a drugim. Wartość normalna wynosi 80 lub mniej. Powyżej 90 jest uważane za nadciśnienie.
Symptomy
Spokojnie, nadciśnienie powoduje objawy tylko wtedy, gdy gwałtownie wzrasta. W takich przypadkach może:
- Ból w klatce piersiowej
- Bóle głowy
- Zawroty głowy
- Brzęczenie w uchu
- Słabość
- Rozmyte widzenie
- Krwotok z nosa
Czynniki ryzyka
W 90% przypadków nadciśnienie jest dziedziczone po rodzicach. Na poziom ciśnienia krwi wpływa jednak kilka czynników.
- Nadmierne spożycie soli
- Palenie tytoniu
- Sedentaryzm
- Cukrzyca
- Otyłość
- Stres
- Napoje alkoholowe
- Brak aktywności fizycznej
- Niewystarczający sen
Prewencja
Ważne jest, aby mierzyć ciśnienie krwi przynajmniej raz w roku, jako sposób na wykrycie i monitorowanie problemu. Oprócz tej kontroli, zdrowe nawyki życiowe pomagają zapobiegać nadciśnieniu, takie jak regularne ćwiczenia fizyczne, utrzymanie zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa i błonnik oraz przy niewielkim spożyciu soli i tłuszczów nasyconych, kontrolowanie wagi, a także zmniejszanie lub rezygnacja ze spożycia napojów alkoholowych i papierosów.
Leczenie
W przypadku łagodnego nadciśnienia, przy minimum 9 do 10, zabieg polega jedynie na zmianie nawyków: zmniejszeniu spożycia soli, kontroli stresu i wagi, unikaniu picia i palenia.
Inne przypadki powinny być leczone regularnymi i ciągłymi lekami, nawet gdy pacjent nie ma żadnych objawów. Dla tych ludzi zasadnicze znaczenie mają również zmiany w stylu życia.